وبلاگ

با انواع بافت شهری و روستایی و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم!

با انواع بافت شهری و روستایی و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم!

بافت شهری و روستایی هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند که موجب تمایز آن‌ها از یکدیگر می‌شود. اگر قصد خرید زمین یا ویلا را دارید بهتر است در این مورد تحقیقات لازم را به درستی انجام دهید. بسیاری از افرادی که در شهر دماوند اقدام به خرید ملک می‌کنند لازم است که با بافت روستایی و شهری آشنایی کافی داشته باشند. واقع شدن در یک بافت خاص از جمله عوامل موثر و تعیین کننده قیمت فروش یک ملک است. شاخصه‌های موجود برای تعیین این مورد که یک ویلا در بافت شهری و روستایی قرار دارد متفاوت است.

 

با انواع بافت شهری و روستایی و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم!

در مورد محله‌های قدیم و جدید نیز این مورد صدق می‌کند و امکان تمایز انواع بافت از یکدیگر فراهم می‌باشد. از جمله تفاوت های بافت شهری و روستایی در این است که در بافت شهری ادغام و فشردگی فضا بیشتر از بافت روستایی دیده می‌شود و در بافت روستایی مجموعه ساختمان‌ها در یک منطقه روستایی واقع شده‌اند.

اگر ملک مورد نظر شما که قصد خرید آن را دارید خارج از بافت شهری و روستایی قرار گرفته باشد لازم است که برای انجام فعالیت در آن مجوزهای لازم را کسب کنید. بهتر است قبل از خرید زمین استعلام‌های لازم را در این زمینه انجام دهید.

انواع بافت شهری و روستایی، یک واژه آشنا در جوامع امروزی است. شاید همه ما کم و بیش با این دو واژه آشنا باشیم، اما در حقیقت معنا و مفهوم آن یا دلایل چگونگی شکل‌گیری بافت‌های شهری و روستایی هنوز برای ما شناخته نشده باشد. دلیل آن هم این است که تاکنون به صورت اختصاصی درباره آن جستجو نکرده‌ایم.

بافت‌های شهری و روستایی را در تمام کشورها و حتی محله‌‌های جدید یا قدیم می‌توانید مشاهده کنید. در بسیاری از مناطق جهان به خصوص در شهرهای گردشگری و تاریخی، بافت‌‌های قدیمی و باستانی را مشاهده می‌کنید. شاید با این توضیحات تا حدودی به تعریف بافت شهری پی برده باشید یا بتوانید حدس بزنید که بافت روستایی چگونه معنا می‌شود.

دلیل اینکه این مطلب را به توضیح انواع بافت شهری و روستایی اختصاص داده‌ایم، این است که مسئله خرید و فروش ویلا در دماوند یا خرید زمین در دماوند در محله‌های مختلف و جابان، بسیار چالش برانگیز شده است. مهم‌ترین مشکلاتی که در حوزه خرید ویلا در دماوند یا خرید زمین وجود دارد، شامل کلاهبرداری‌هایی است که گریبان‌گیر بسیاری از مشتریان می‌شود. یکی از مفاهیم در این زمینه این است که زمین یا ویلا، در بافت شهری قرار دارد یا در بافت روستایی؟!

اگر مشتری خرید زمین یا خرید ویلا هستید و ملکی که انتخاب کرده‌اید خارج از یک بافت مشخص شده باشد، لازم است نسبت به اعتبار سند آن اقدام کنید و یا حتی مجوز ساخت و ساز یا بهره‌برداری از آن را دریافت کنید. اما این مراحل چگونه امکان‌پذیر است؟

مسائل فوق، همگی مباحثی هستند که قصد داریم در این مطلب به آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا اطلاعاتی را در رابطه با بافت شهری و روستایی، خرید زمین و ویلا در دماوند ارائه دهیم.

با انواع بافت شهری و روستایی و ویژگی‌های آن‌ها آشنا شویم!
بافت شهری چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

بافت شهری عبارت است از ازدحام، فشردگی و ادغام فضاها و عناصر یک شهر که وابسته به شرایط محیط طبیعی، شرایط آب و هوایی و شرایط زمین و ویژگی‌های توپوگرافی منطقه می‌باشد. اگر یک مجموعه بلوک یا محله‌های شهر به صورت به هم فشرده شده و با نظم و یکپارچگی خاص مشاهده می‌کنید، در حقیقت بافت‌‌های شهری را تشکیل می‌دهند. مهم‌ترین مسئله‌ای که هم اکنون این محله‌ها و بافت‌ها با آن مواجه هستند، مسئله فرسودگی بافت شهری می‌باشد.

بسیاری از پروژه‌های ساخت و ساز ساختمان‌های جدید در بافت‌های فرسوده شهری انجام می‌گیرد، چرا که این محله‌ها و ساختمان‌ها از سن واقعی آن‌ها گذشته است و در خطر ریزش و تخریب قرار دارند؛ از طرفی دیگر نمای شهری را با اختلال مواجه می‌کنند.

فرسودگی بافت شهری به دو نوع تقسیم‌بندی می‌شود؛ اولین دسته، فرسودگی نسبی نام دارد که عبارت است از نوعی فرسودگی که در یکی از عناصر شهری رخنه می‌کند. دسته دوم، فرسودگی کامل نام دارد که به منزله یک بافت کاملاً قدیمی و فرسوده است.

بافت‌های فرسوده شهری جزء محدوده‌های آسیب پذیر تلقی می‌شوند و به همین دلیل، بیشتر پروژه‌های نوسازی و فضاسازی شهری به بافت شهری فرسوده تعلق می‌گیرد. این مسئله در کلانشهرها اهمیت بیشتری دارد. رشد و توسعه جوامع موجب شده است بازسازی و نوسازی بافت‌های شهری بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد.

این مسئله در شهر جابان نیز وجود دارد. بافت‌های فرسوده جابان، گزینه‌های مناسبی برای ساخت و ساز ویلا نیستند؛ حتی اگر ویلایی را در بافت فرسوده شهر جابان خریداری کنید، هیچ تضمینی وجود ندارد که در طولانی مدت آن محدوده دستخوش تغییراتی نشود. همین مسئله درباره خرید زمین در دماوند در یک بافت فرسوده یا خارج از بافت شهری وجود دارد.

بافت روستایی چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

همانند تعریف مشابهی که برای بافت شهری ارائه دادیم، بافت روستایی نیز از مجموعه‌ای از خانه‌ها و محله‌ها در یک منطقه دهکده‌ای روستایی تشکیل شده است. همانطور که از قدیم می‌دانستیم، روستاها به واسطه عملکرد اساسی خود که در حقیقت، تامین کننده نیازهای اصلی زندگی هستند، یک جامعه پویا و فعال محسوب می‌شوند.

چه بسا شاهد آن هستیم که در بافت روستایی، فعالیت‌های دامداری، دامپروری و کشاورزی رونق بسیاری دارد. اگرچه روستاها نیز نیاز به توسعه و پیشرفته شدن دارند، اما به اندازه بافت شهری، در معرض فرسودگی قرار نمی‌گیرند.

اگر قرار باشد برنامه توسعه در اطراف بافت روستایی در نظر گرفته شود، معمولاً زمین‌‌های مجزا را انتخاب می‌کنند. ساخت زمین‌های شهرکی یا ساخت و ساز ویلا در دماوند، نمونه‌ای از این مثال است. البته تقویت و نوسازی بافت روستایی می‌تواند ازدحام و تمرکز بیش از حد را در بافت شهری کاهش دهد و از مهاجرت روستاییان به شهرها نیز جلوگیری کنند.

تفاوت در بافت‌های شهری و روستایی و نیازهای اساسی اشتغال و روابط اجتماعی و زیست محیطی و شرایط اقتصادی موجب می‌شود تمایزاتی میان بافت شهری و روستایی وجود داشته باشد. یک برنامه‌ریزی دقیق میان نیازهای شهرها و روستاها می‌توانند این مسئله را بهتر مدیریت کنند.

مراحل دریافت مجوز ساخت برای زمین‌های خارج از بافت شهری و روستایی

اگر زمینی را در جابان خریداری کردید و متوجه شدید که خارج از بافت شهری یا بافت روستای قرار دارد، باید نسبت به کسب مجوز فعالیت در زمینه اقدام کنید. اینگونه معاملات در اصطلاح با نام “طرح هادی” شناخته می‌شود؛ یعنی ویلا و زمین در خارج از طرح اصلی یا بافت اصلی شهر و روستا قرار گرفته است. زمین‌هایی که با اهداف کشاورزی، کارگاه تولیدی، پروژه‌های ساخت و ساز تجاری و مسکونی در این موقعیت قرار دارند، حتماً باید برای آن‌ها مجوز دریافت شود.

وبسایت املاک پدیده شرق جابان

ما در کنار خدماتی که آنلاین ارائه می دهیم خدمات مشاوره ی تلفنی نیز برای شما ارائه خواهیم داد.

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید با شماره ی ۰۹۱۹۲۳۲۳۴۰۰ در تماس باشید.

موفق باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم
09192323400