جابان

جابان

دوست عزیزی که در حال مطالعه ی این صفحه هستی اگر به دنبال جایی یا مکانی برای گردشگری به همراه خانواده، دوستان یا عزیزان خود هستید که علاوه ‌بر اینکه زیبایی های طبیعی و آب و هوایی داشته باشد به ‌پایتخت کشور عزیزمان ایران شهر تهران نیز نزدیک باشد، پیشنهاد ما به ‌شما روستای جابان دماوند است. روستای جابان دماوند با طبیعتی زیبا و حیات وحشی منحصر به فرد در دامنه ی رشته کوه البرز و در ارتفاعی برابر دو هزار و دویست و چهل هزار متری از سطح دریا قرار گرفته است.

 

پیشنهاد نویسنده: املاک جابان

 

جابان کجاست؟

جابان
جابان

منطقه ی ‌ییلاقی جابان دماوند علاوه ‌بر دارا بودن جاذبه های طبیعی، دور بودن از آلودگی هوا و شلوغی محیطی و ترافیک، امکانات رفاهی بیشتری شامل اقامتگاه های ویلایی و سوئیت هایی در دل طبیعت است.

علاوه بر ویژگی هایی که در پاراگراف بالا برای شما گفته ‌شد، منطقه ی جابان دماوند در گذشته ‌محل تولید تخمه ی ‌جابانی یا تخمه ژاپنی نیز بوده ‌است.

 

گوپان یا جابان

منطقه ی جابان دماوند محل سکونت هموطنان کرد کرمانج می باشد. در طول تاریخ طایفه ی ‌بزرگ کرد ها، اسم های مختلفی چون جابان، ‌‌کابان، ‌‌گاوان، ‌‌گوپان، جاوان، ‌‌جافان و جاف داشته ‌است.

گوپان از بزرگان دولتی در زمان پادشاه گذشته ی ایران یزگرد سوم از سلسله ی ساسانیان بوده ‌است. گو به معنی پهلوان و یل به معنی پرورنده ‌است. در واقع گوپان با تلفظ به زبان عربی به جابان تغییر داده شده است.

 

موقعیت جغرافیای منطقه ی جابان دماوند

شهر جابان کجاست؟ منطقه ی جابان دماوند روستایی زیبا در دهستان بزرگ ابرشیوه از توابع اصلی شهرستان زیبای دماوند، در استان تهران پایتخت کشور عزیزمان است. جابان با شهر دماوند حدود ۲۵ کیلومتر فاصله مسافتی دارد و با روستاهایی نظیر سربندان و آینه ورزان و باغات وسیع همسایه و مجاور است. شهر جابان دماوند در دامنه جنوبی کوه البرز و قله ی صلح قرار دارد. قرار گیری این روستا در بین منطقه ی کوهستانی و باغات منجر به آب و هوای سرد و خشک کوهستانی در فصل زمستان و آب و هوای معتدل و ملایم در تابستان شده است.

در این روستای زیبا و روستاهای اطراف روستای کوهستانی جابان دماوند باران نیز زیاد می بارد. اما در تمام فصل های مختلف سال دارای آب و هوایی لذت بخش است. ‌

 

مکان های دیدنی جابان دماوند

هفت چشمه رود پر از آب شهر جابان دماوند که در تمامی طول سال لبریز از آب می باشد. این رود باغ ها و زمین های زراعی شهر جابان را آبیاری می کند. میوه ی سیب مرغوب ترین محصول باغی شهر دماوند می باشد؛ این محصول، محصول همین باغ ها می باشد.

میوه ی هلو، میوه ی خیار، میوه ی گیلاس، میوه ی آلبالو و میوه ی گردوی صادراتی از دیگر محصولات محبوب شهر جابان دماوند است. ‌

چشم شاه یکی از رودهای دیگری است که از ۷ چشمه سر چشمه می گیرد. منظره ی بی نظیری که کوه ها و چشمه ها و رود های پر از آب این منطقه در کنار دریاچه ی لار و دریاچه ی تار به نمایش می گذارد، جابان را رویایی می کند.

 

زرین کوه دماوند

دو دریاچه ی بزرگ و کوچک تار بر اثر رانش های زمین و به وجود آمدن سدهای طبیعی در پشت کوهی با ارتفاع سه هزار و هشتصد و سی دو متر به وجود آمده است. این کوه که موقعیت در شمال شرقی شهر جابان قرار دارد، به زرین کوه مشهور. دریاچه زیبای هویر در دهستان زیبای ابرشیوه نیز در پشت زرین کوه قرار گرفته است.

طولانی ترین مسیر صعود به این قله، در شمال روستای زیبای جابان با نام مسیر شرقی قرار گرفته است. رود سربندان، شکار گاه شاهی در چمن دان، گرده ‌ی کمر گنجی سرخرنگ، کوه اصل چاه، گیاه کزل، چشمه آب زیرزمینی و دره کردان از جمله زیبایی های این کوه می باشد که از شهر دماوند تا پل دلی چای کشیده شده است.

 

سوغات شهر جابان جابان

عمده ترین و مهم ترین سوغای این شهر نان محلی فتیر، انواع آجیل ها و لواشک ها، صنایع دستی و گلیم ‏بافی، فرش‏ بافی های زیبا، معرق کاری، سفال و کوزه گری، گیوه ‏دوزی های قدیمی است.

 

مسیر دسترسی به جابان

روستای جابان دماوند در فاصله ی نود و پنج کیلومتری از شهر تهران قرار گرفته است. برای رسیدن به شهر جابان از جاده ی فیروزکوه به سمت شهر دماوند حرکت کنید و در ادامه ی راه به سمت جابان خواهید رسید. اگر قصد اقامتی بیش از یک روز را این منطقه دارید، پیشنهاد ما به شما اجاره ی ویلا در دماوند و شهر جابان است. در این سال ها ساخت و ساز ویلاهای نقلی، ویلاهای لوکس، ویلاهای بزرگ، ویلاهای کوچک در این منطقه بسیار رونق گرفته است و فروش خانه و ویلا نیز در این منطقه منبع درآمد افراد سودجو و فرصت طلب شده است زیرا آن ها محبوبیت و مرغوبیت منطقه را می دانند و از این موضوع کمال بهره بری را دارند.

 

پیشنهاد نویسنده: املاک جابان

 

اکنون که اطلاعات کاملی را در ارتبا با اینکه شهر جابان دماوند کجاست پس برای آخر هفته ای جذاب در کنار عزیزان خود برنامه ریزی داشته باشید تا به جابان دماوند بروید.

اگر اطلاعات بیشتری در ارتباط با جابان نیاز دارید با شماره ی ۰۹۱۹۲۳۲۳۴۰۰  در تماس باشید.

موفق باشید.

اینستاگرام ما
تماس مستقیم
09192323400